Ievērojami augusi maksa par siltumu
2022.gada martā Kalnciema un Līvbērzes iedzīvotāji, saņemot rēķinus, jutās nepatīkami pārsteigti, un tam nenoliedzami ir pamats - ir pieaugusi maksa par centralizēto apkuri. Protams, var saprast iedzīvotāju sašutumu, taču komunālo uzņēmumu vaina šoreiz te nav. Visa problēma ir tikai dabasgāzes cenā.
Kalnciema iedzīvotāji pagaidām ir ievērojami veiksmīgākā situācijā, jo, ņemot vērā, ka Kalnciemā ir reāla centralizētā apkure ar vienu katlumāju, apkures tarifs, kas iekļauts rēķinos nepārsniedz 68 eiro par MWh, jo pārsniegumu kompensē valsts. Tā kā līdzšinējais siltumapgādes tarifs bija apmēram 56 eiro par MWh, maksa par centralizēto apkuri Kalnciemā vidēji ir augusi par 25-30%.
Krietni smagāka situācija ir Līvbērzē. Šajā ciemā esošo apkures modelis ir lokāli centralizēts - katlumājas ir katrai daudzdzīvokļu mājai atsevišķi. Diemžēl šim siltumapgādes modelim netiek piemērota tāda pati atlaide, kā Kalnciema centralizētajai apkurei. Līvbērzē atlaide tiek piemērota tikai piegādātajai gāzei - 30,45 eiro par MWh. Diemžēl, ja vēl 2022.gada janvārī gāzes cena bija 16 eiro par MWh, tad jau februārī piegādātāja cena bija jau 95 eiro par MWh. Pat ar valsts noteikto atlaidi, gāzes cena vairākas reizes pārsniedz līdzšinējo.
Kādēļ apkures maksa pieauga tieši februārī? Līdz 2022.gada janvārim Kalnciema un Līvbērzes apkures nodrošināšanai spēkā bija iepriekšējais gāzes piegādes līgums, kuru piegādātājs godprātīgi pildīja, neraugoties uz to, ka gāzes cena bija augusi vairāk kā 10 reizes. No 2022.gada 1.februāra, saskaņā ar jauno līgumu, gāzes cena ir jau 95 eiro par MWh.
Branku un Ānes ciema klientiem šis dabasgāzes tarifs tiek piemērots jau kopš pagājušā gada novembra.
Raugoties uz situāciju nākotnē, SIA "Ozolnieku KSDU" aktīvi strādā pie tā, lai jau šogad tiktu papildus gāzes apkurei tiktu nodrošināta iespēja kā kurināmo izmantot arī cieto kurināmo (granulas, šķeldu). Par kurināmā maiņu ir nopietni jādomā arī to dzīvojamo māju īpašniekiem, kuriem ir lokālās katlumājas (Līvbērze, daļēji - Brankas). Vismaz šobrīd situācija ar gāzi kļūst arvien dramatiskāka, un tās cena jau sasniedz 330 eiro par MWh. Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju pasaulē, ir mazas cerības, ka tuvākajā laikā gāzes cena varētu būtiski kristies.